Blog motoryzacyjny Michała

Szybkie sprawdzenie stanu technicznego auta

April 12th, 2016 · No Comments · Porady dla kierowców

Przeprowadzanie okresowych inspekcji samochodu jest niesłychanie ważne. Jeśli planujesz odleglejszą podróż zawsze trzeba zweryfikować, iż samochód gotowy jest do podróży. Nawet ekspresowe sprawdzenie stanu technicznego może przyczynić się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

Nie zapomnij o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a również tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak koloryt pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeśli płyn jest zanieczyszczony będzie to podstawa do jego wymiany.

Piana bądź mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do silnika. Olej silnikowy powinien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie powinien przypominać spalenizny.

Zaparkuj auto na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć czujność na wszystkie uszkodzenia i brakujące komponenty. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

Sprawdź poziom oleju w motorze. Zrobić to możesz przy użyciu specjalnego bagnetu sięgającego do w środku bloku silnika. Pamiętaj, że przed sprawdzianem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

Sprawdź poziom płynu hamulcowego używając wskazania min/max w zbiorniku. Jeśli będzie trzeba go odrobinę dolać, musisz brać pod uwagę aby użyć właściwego.

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia albo wyraźne braki. W razie potrzeby powinno się je wymienić.

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną niewłaściwej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Utwierdź się, iż oba podłączenia są mocne, nie powinieneś mieć możliwość nimi poruszać po podłączeniu. Jednak zwróć czujność, by nie dokręcać ich nadto mocno – nie złam zacisku.

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu studzącego w zasobniku przelewowym. Jeżeli będzie trzeba dolać chłodziwa utwierdź się, iż zakupiony płyn jest kompatybilny z obecnie użytkowanym.

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika czy też ciśnienie – w razie potrzeby konieczne będzie dopompowanie.

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszystkie inne funkcje funkcjonują poprawnie.

Po tej kontroli będziesz przyszykowany do wędrówek. Awaria może się przydarzyć zawsze jednak w stosownie utrzymanym pojeździe zdarza się rzadziej, samochód będzie funkcjonował dłużej i lepiej.

Wpis powstał przy współpracy z assistance Pyskowice

Tags: ·

No Comments so far ↓

Like gas stations in rural Texas after 10 pm, comments are closed.